Select Page

Utubering

Utubering

Začalo to už před několika lety, kdy tady byla rapová skupina složená ze dvou týpků. Oba byli malí parchanti, který svým způsobem měli views na youtube a na to se jim podařilo natáhnout první nějaký sponzory. Tuším, že to byl Big shock a Pringles. Ty mám mimochodem docela rád. Pak jak to tak bejvá, se jim to posralo a každej si šel svojí cestou. Oba dělali dál svoji hudbu, jeden se občas rozezní na spinu, kde dává párty a to je asi tak všechno a ten druhej, ten je vidět podstatně víc. Navíc jak říkám, je to starý pár let, takže dneska už z něj není malej kluk, i když pořád nosí kšiltovku. Tu mimochodem nosí protože mu padaj vlasy a nechce, aby bylo vidět že má kouty a cédéčko jako chlap. Ono by bylo taky těžký tý generaci, která tvoří jeho fan base vysvětlovat co to cédéčko vlastně je, ale k tomu se dostaneme.

Zkrátka ten se kterým se znám pokračoval ve svý kariéře tím, že udělal cover verzi songu Can´t hold us. Ti z vás co to neznaj, to maj blbý a věřím, že po googlování u nich nastane skvělej „a jo efekt“. Tenhle cover má na youtube miliony shlídnutí a klukovi to otevřelo dveře dál. Ono řekněme si to takhle, kdo má na youtube views je buď hodně dobrej profesionální a zajímavej člověk nebo skupina a nebo naprostej blbec po kterým po roce neštěkne pes. Tomuhle klukovi se podařilo za pomoci dalších lidí bejt nejen hudebník, ale i něco, co dnešní lidi nad pětadvacet lete nechápou, youtuber. Vzhledem k mý hudební kariéře se nám podařilo společně vytvořit jednu skladbu, kterou lze považovat za úspěšnou a i tak nějak aniž bych toho kluka znal blíž, je z něj cejtit, že to není debil. V propojování svých věcí s různejma firmama tenhle kluk pokračuje do teď. Dělá něco s cocacolou, O2, viděl sem ho jezdit v BMW a bůh ví co ještě. Moje generace, takzvaná generace Y tím dá se říct pohrdá. Opovrhujou tím, že tenhle kluk oslovuje tu generaci po nás, generaci Z, chceme-li. Nicméně je potřeba si uvědomit pár faktů. Samotnýmu mi to trvalo dost dlouho a nežít tenhle bubaklife tak, jak ho žiju byl bych dneska asi jeden z dalších opovrhovačů tímhle vším.

Věc se má tak, že youtube je dneska další z mnoha sociálních sítí, využívanou napříč genracema. Můj táta si pouští songy na youtube, já si pouštím songy na youtube, ale už třeba mám i spotify, deezer, apple music. Dokonce mám i snapchat, kterej dost lidí z mý generace ještě nemá. Jako takovej základ života na sociálních sítích je facebook, následuje instagram a youtube. Generace Z má tenhle základ rozšířenej do neuvěřitelnejch možností, který naše nebo starší generace nechápe. Každej z mojí a starší generace dneska píčuje, že děti maj mobily, tablety, nechodí ven a podobný hovna. Jenže když pak někdo ze známých má dítě, dává mu na uklidnění telefon. Nebo prostě ať se zabaví. Mladý maminky mají svůj mimibazar, nejhloupější lidi mají diskuzi na novinkách a aby dítě nezlobilo, mázneme mu do ruky mobil a net. Pro jistotu zakážeme facebook. No, jenže ty děti mají dneska mnohem víc než facebook. Na tom postupně zamrzá generace našich rodičů. Já jako malej sem dědovi s babičkou volal pevnou linkou a postupně mobilem. Tam jejich technologickej vývoj končí. Moje děti budou mejm rodičům psát na facebooku maximálně si budou videovolat, i když zas nechci svý rodiče podceňovat. Ale prostě jednoho dne se to na nějaký technologii zastaví.

V tuhle chvíli se však cejtím jako někdo, kdo se snaží ty trendy sledovat, byť se mi podařilo zjistit, jak moc se v tomhle tvrzení pletu. Děti sledujou youtube když maj zakázanej facebook, rodiče totiž vědí, že na youtube jsou písničky. To je prostě všeobecnej stereotyp. Jenomže youtube je mnohem víc. Pro mladou generaci je to další sociální síť, další hřiště, kde můžou navíc zcela anonymně projevovat svůj názor a nikdo jim za něj ani nedá přes držku. Otázkou zůstává, co tam vlastně ty mladý sledujou. A tím bych se vrátil k mýmu kámošovi o kterým jsem mluvil na začátku. Ten se z rappera, dělajícího spíše populární rap transformoval do hrdiny mladý generace, byť on sám je spíš posledním vrhem generace Y. Youtubeři sou lidi, kteří se rozhodli, že budou svůj exhibicionismus natáčet na mobil nebo zrcadlovku, stříhat a zavěšovat na svůj profil na youtube. A protože část lidí co má potřebu exhibovat je podstatně menší, než ta část která je spíše voyeurskýho charakteru, je tady relativně dost prostoru pro to být úspěšný. Lokální youtubeři začínali stejně tak jako ti světoví ve svých dětských pokojích, případně bytech. Točí jak se malujou, jak se oblíkaj, hrajou počítačový hry, jak bezcílně kecaj píčoviny o jejich životech, který ve výsledku jsou zajímavý asi jako sledování Duck tv nebo rozbalujou a zkoušej různý produkty. Čím úspěšnější youtuber, tím víc ve svých videích zmiňuje produkty a firmy, který mu na to dávaj prachy. Prachy koneckonců jsou pro hodně lidí motivace, proč se vysrat na práci a začít bejt youtuber. Jistě asi cejtíte, že tohle je totálně na palici. Jenomže milion views už je pár tisíc korun a když jste zezačátku nadšenej youtuber, pálíte klidně dvě videa tejdně. Já ve věku osmi let, sem chtěl bejt hokejista, protože bylo nagano, vídeň a přitom sem sám hrál a chtěl sem bejt nejlepší. Vidět Jágra, Pateru nebo jinýho takovýho chlapa, pro mě bylo asi to samý, jako vidět Hoggyho pro dnešní generaci.

Abych já mohl vidět svý tehdejší idoly naživo, musel sem počkat na léto, kdy k nám na malý město přijela reprezentace na soustředění. Já sem čekal se svoji hokejkou na ty hráče, až pujdou na hotel a doufal, že mi na ni máznou každej aspoň podpis. Dnešní generace má podobnou možnost. Říká se jí utubering a vstup na ni stojí asi dvě kila a tenhle rok proběhnul druhej ročník. Ten první, byl extrémně natřískanej, proto se pořadatel rozhodnul to rozhodit na dvě místa a myslím, že udělal dobře. Už jen z toho důvodu, že paralelně s utuberingem pořádal na stejným místě i majáles. Ten kámoš mě přizval ať s ním dám tu naší věc a pak nějakou svoji. Díky tomu teď můžu psát tenhle článek a dělat chytrýho. Jsem mu neskutečně vděčnej za tuhle možnost. Utubering je regulerní festival bez chlastu plnej dětí, rodičů a youtuberů.

Každej youtuber má svůj point, kde má pro malý návštěvníky nachystanou zábavu, dost často podporovanou právě firmou, která podporuje youtubera. Bubbleology podporující jednu z nejslavnějších holek na youtube, která má statisícový shlídnutí, tady prodává ty svý sladký čaje s kuličkama po hektolitrech. Každá holčička chce pít Teritea. Mimochodem, pro zhulence je to nejlepší možná volba když má žízeň a chce něco sladkýho. U dalšího stánku si můžete před obřím screenem zatancovat s další youtuberkou, která vám navíc prodá i svou vlastní kolekci ponožek. Nejpopulárnější slovenskej youtuber silně podporovanej fantou vám taky prodá svý krámy, klíčenky, trika a další píčoviny, kterejm se hromadně říká merch. Dokonce má u svýho pointu i svý vlastní hotdogy, který sou zaručeně nejlepší nebo třeba cukrovou vatu. Cocacola, která celkově jako jedna z mála firem dokázala tuhle díru dokonale podchytit, tady je vidět asi nejvíc. Můžete se vyfotit s tím mým kámošem jak sem o něm psal, teda pokud si vystojíte půlhodinovou frontu. Nebo se třeba můžete povozit na rodeolahvi. Chvíli sem se bavil sledováním tlustejch dětí, jak maj problém na tu lahev vylízt, případně když už se jim to povedlo, sem si dával tipy jak dlouho se na ni udrží. Další youtubeři se proháněli po areálu sem a tam obklopeni hromadou dětí.

Celkově byl festival rozdělenej na několik částí, hlavní stage, beauty stage, gaming stage a pak něco jako zábavná stage. Na hlavní stagi se objevovali postupně všichni youtubeři a každej přispěl svojí trochou do mlýna. Já sem, jak už bylo řečeno přispěl společnou skladbou a jednou svojí, kterou rozhodně nikdo neznal. O to víc jsem byl překvapenej, když po show za mnou chodila mladá generace a fotila se se mnou, takže sem byl na chvíli taky youtuberem. Nejlepší byla jedna maminka z kategorie cougar, která mi řekla, že mě vůbec nezná, ale mé vystoupení ji zaujalo a vyfotila se se mnou. Pravděpodobně kdybych ji nabídnul možnost mi vykouřit péro, neodmítla by. Koneckonců byla jen další z mnoha rodičů, který děti vypustili do prostoru a šli hledat nějakou zábavu pro dospělý. Ta chyběla proto sem ji tu možnost blowjobu měl nejspíš nabídnout.

Fascinovalo mě, čím se dokážou dnešní děti bavit, protože program na hlavní stagi byl celkem o hovně, než koukat na to jak někdo hraje počítačový hry, hrál bych radši sám a beauty stage šla kompletně mimo mě. Teda až na jednu členku. Holka co si říká shopaholic Nicol a je asi tak stejně stará jako já. To se odráží i na její tvorbě, je to vlastně už ženská tudíž když mluví dává to hlavu, docela. Jedna z mála youtuberek u který sem viděl víc jak tři videa a dokonce jedno celý až do konce. Jinak o tý holce nevím ani hovno. Jenže chtěli sme udělat nějakou zábavu a když náš dj odmítnul v praze požádat o ruku jinou youtuberku, v Brně nastal můj čas. Kdyby měla Teritea víc než 16 roků, asi bych vyznal lásku jí, takhle to v Brně slyšela celá hala. Miluju shopaholic Nikol. Tak. Vlastně sem si na tomhle dětským fesťáku furt musel dělat nějakou svoji zábavu. Procházel sem davama lidí, užíval si relativní anonymitu, pozoroval a ochutnával festivalový žrádla. Úžasnej moment byl, když sem objevil povalující se bandu tak dvanáctiletých tlusťochů, chlastající bubble tea a čtoucí si komiksy. Jakobych viděl vyfetovance pohozený někde na kempu nebo nějaký alkáče na rock for people. Prostě každej fesťák má to svý. Zásadní rozdíl mezi tímhle festivalem a všema dalšíma byl v hajzlech. Takhle čistý toi toiky sem ještě neviděl, holt kde sou děti, tam není nablito na zemi, nasráno vedle mísy a nevytejká z ničeho silně koncentrovaná moč. Jinak to bylo na chlup stejný, jako každej jinej fesťák. Fronty, pásky na ruce, čekání při akreditaci, fízlové, hvězdy, fanoušci, spousta sponzorů a vůně smaženejch jídel. Pro mě to byla příležitost vidět jak mladší generace funguje, jak se baví, co si oblíká a nutno dodat, že dnešní děcka sou zatraceně cool. Hlavně mi to pomohlo si uvědomit, že tímhle není správný opovrhovat, je potřeba to poznat, zkusit to pochopit, případně na tom něco vydělat dokud to jede. Byl to silnej zážitek vidět mladej svět ještě před tím než na sebe navlíknou yzo nebo detektor mikiny, než jim život ovlivní chlast, cigára a fety. A i když vím, že já už mladej nebudu, tohle mi pomohlo je pochopit. Jo a ještě něco. Kdyby někdo z vás někdy potkal shopaholic Nikol, řekněte ji, že ji miluju. Bubaklife

 

About The Author

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *